Jur kand Richard Langéen

En blogg om juridik, politik och historia

Måste man ha kvitto?

Jag undrar om det går att reklamera en vara även om man har tappat kvittot och inte kan visa upp det för företaget? /K

Hej!

Ja, det finns inget i lagen som kräver att du skall ha ett kvitto till hands för att kunna reklamera. Ett kvitto är endast ett bevismedel för att du verkligen köpt varan i en viss butik, men ett utdrag från ditt kontokort torde fungera lika bra. Enligt 23 § 3 st. konsumentköplagen har du tre år på dig att reklamera.

Richard Langéen • 14 apr-2009


Tidigare artikel

Nyare artikel

Kommentera

Your email address will not be published / Required fields are marked *